Tipiskākie svētku negadījumi – aplaupītas automašīnas un salūta radīti bojājumi

Ziemassvētki un Jaunā gada sagaidīšana ir tie svētki, kas ikvienam rada patiesi pozitīvas emocijas un vēlmi svinēt. Tomēr svētku noskaņās nereti aizmirstam par būtisku un nepatīkamu faktu –  svētku neatņemama sastāvdaļa ir ne tikai uguņošana un izklaides, bet diemžēl arī automašīnu aplaupīšana, kā arī neuzmanīga rīcība ar pirotehniku, kas sabojā svinības, kā arī radalielus finansiālus zaudējumus. Kā liecinaapdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) pēdējo piecu gadu pieredze, šie tipiskākie svētku negadījumi spēj radīt zaudējumus pat 15 000 eiro apmērā.

Pēdējo gadu laikā BALTA kompensējusi zaudējumus vairākiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā piedzīvojuši dažādus negadījumus. Kā liecina statistika, īpaši daudz nelaimes gadījumu norisinās gadu mijā, piemēram, 2012. gada Jaungada naktī salūta laikā, apgāžoties pirotehnikas kastei, raķete trāpījusi automašīnā, bojājot labās puses aizmugurējās durvis. Par šo negadījumu BALTA izmaksājusi 174,47 eiro. Līdzīgas summas arī citiem automašīnu īpašniekiem izmaksātas par negadījumiem, kad salūta laikā bojāta automašīna. Viens no finansiāli postošākajiem gadījumiem noticis, sagaidot 2015. gadu, kad uguņošanas laikā automašīnā ielidoja raķete, sabojājot jumta apšuvumu, priekšējos sēdekļus un paneli. Šajā negadījumā automašīna bija guvusi bojājumus 1618 eiro apmērā.

„Diemžēl ik gadu svētku laikā BALTA saņem atlīdzības pieteikumus par uguņošanas laikā radītiem bojājumiem. Jāatzīst, ka liela daļa no tiem radušies neuzmanības dēļ. Cilvēki joprojām neapzinās sekas, kādas rodas, ja netiek ievērota pirotehnikas lietošanas instrukcija, kā arī uguņošana tiek rīkota neatbilstošā vietā un apstākļos. Atskatoties uz pēdējo trīs gadu izmaksāto atlīdzību datiem, varu teikt, ka atlīdzībās cietušajiem par uguņošanas laikā radītajiem bojājumiem esam izmaksājuši no 140 līdz pat 1618 eiro. Izmaksu apjoms vēlreiz apliecina to, ka tikai drošības pasākumu ievērošana uguņošanas laikā spēj pasargāt ne tikai no traģēdijas, bet arī no lieliem finansiāliem zaudējumiem,” brīdina BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Tipiski negadījumi svētku laikā ir arī automašīnu apzagšana. BALTA pieredze rāda, ka nereti Ziemassvētku un Jaunā gada svinēšanas laiku lietderīgi izmanto garnadži, kas izsit automašīnas stiklus un nozog spēkrata īpašnieka personīgās mantas vai pašas automašīnas detaļas, piemēram, visvairāk garnadži joprojām ir iecienījuši automašīnu spogulīšus. Atskatoties uz iepriekšējiem gadiem, BALTA dati rāda, ka, piemēram, 2013. gadā par Ziemassvētku laikā apzagtajām mašīnām un vandālismu pieteiktās atlīdzības sasniegušas pat 15 093 eiro, kas bija lielākā izmaksātā atlīdzība par šāda tipa negadījumiem pēdējo piecu gadu laikā.

BALTA atlīdzību pieteikumi liecina, ka iedzīvotāji svētku laikā piedzīvojuši arī negadījumus, kad svinību laikā nozagti telefoni vai arī tie krituši zemē un guvuši bojājumus deju laikā. Viens no neparastākajiem pērnā gada svētku negadījumiem bijis, kad kāds kungs svinību skurbumā nejauši norāvis radiatoram ūdens krānu un appludinājis istabu, tādējādi sabojājot kaimiņiem griestus un sev grīdu. Smagi negadījumi mēdz atgadīties arī, atstājot bez uzraudzības adventes vainagā degošas sveces. Pērn dzīvojamā ēkā aizdedzies adventes vainags, un, lai gan ugunsgrēks bijis pavisam neliels un pašu spēkiem tika ātri nodzēsts, pat tas radīja zaudējumus 800 eiro apmērā.

Lai parūpētos par savu un līdzcilvēku, kā arī automašīnu drošību svētku laikā, apdrošinātājs iesaka:

  • Pirms pirotehnikas lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju;
  • Salūta rīkotājam aizliegts būt alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē;
  • Izvēlieties piemērotu vietu pirotehnikas palaišanai jau pirms svinībām;
  • Uzstādot pirotehnikas izstrādājumus, rūpīgi ņemiet vērā vēja stiprumu, kā arī virzienu;
  • Pirms uguņošanas vēlams laikus sagatavot un tuvumā novietot ugunsdzēšamo aparātu vai spaini ar ūdeni;
  • Svētku uguņošanu ieteicams veikt vietās, kur tuvumā neatrodas apdzīvotas ēkas, kā arī automašīnas;
  • Automašīnu novietojiet apsargājamās autostāvvietas vai vietā, kura automašīna ir labi redzama no jūsu mājokļa vai svinību vietas;
  • Svētku laikā no garnadžiem pasargājiet savas personīgās mantas – somas, makus, telefonus un citas lietas, kuras iespējams viegli paņemt vai izvilkt no kabatas;
  • Arī svinot svētkus savā mājoklī, noteikti atcerieties par durvju aizslēgšanu, jo svētku laikā garnadžiem aktuāla ir māju vai dzīvokļu apstaigāšana, raustot durvis un pievācot visu priekšnamā esošo. 

Foto: iAuto.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.