Neizgulētais reibums un spēja vadīt auto

Pikniki un grilēšana dabā, izbraukumi vai ballītes vasarā bieži vien tiek saistītas ar alkoholisko dzērienu lietošanu. Mēs nemaz neapzināmies, ka, pēc šāda veida atpūtas un izklaidēm, daži no mums nav spējīgi vadīt automašīnu ne tās pašas dienas vakarā, ne arī nākamajā dienā – pat neskatoties uz to, ka alkohola līmenis asinīs ir tuvu nullei.

Mazinoties Covid-19 pandēmijas izraisītajiem ierobežojumiem un aizliegumiem, aizvien vairāk un biežāk cilvēki satiekas ar draugiem, dodas brīvdienu izbraucienos vai apmeklē nelielas viesības. Bieži vien šādos pasākumos tiek lietoti arī alkoholiskie dzērieni. Svarīgi atcerēties, ka, personām, kas plāno lietot alkoholiskos dzērienus, jau iepriekš būtu nepieciešams atrast sev naktsmītni vai transportu, ar ko atgriezties mājās. Tikpat nozīmīgi ir saprast, ka pēc alkohola lietošanas, ļoti iespējams, persona pati nevarēs vadīt auto.

Pie auto stūres sēsties nevajadzētu par tad, ja izdzerta tikai viena vīna vai alus glāze – arī šāds alkohola daudzums var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekli. Daudzi autovadītāji, kaut arī ir informēti par šādu iespējamību, jau nākamajā rītā pēc ballītes, kas ilgusi visu nakti, sēžas pie stūres un dodas ceļā. Šādai rīcībai var būt traģiskas sekas.

“Ātrums kādā organisms metabolizē jeb pārstrādā alkoholu ir ļoti atšķirīgs. Tas atkarīgs, piemēram, no svara, dzimuma, vecuma, lietotajiem medikamentiem vai vielmaiņas. Līdz ar to, ja atpūšoties esat izdzēruši lielāku alkohola daudzumu nekā ieteicams, un pat ja liekas, ka esat izgulējušies, ļoti iespējams, ka joprojām atrodaties reibuma stāvoklī,” skaidro Renault Drošas braukšanas skolas eksperts Kristofs Pela.

Pārliecību par to, ka varam droši braukt, nesniedz pat alkometra tests un zemākais pieļaujamais alkohola līmenis asinīs – 0,2 promiles. Kā liecina Bātas universitātē, kas atrodas Apvienotajā Karalistē, veiktie pētījumi, arī paģiras negatīvi ietekmē psihomotorās spējas, īstermiņa un ilgtermiņa atmiņu, kā arī koncentrēšanās spējas. Šis efekts parādās nākamajā dienā pēc vakara/nakts, kad tika izdzerts lielāks alkoholisko dzērienu daudzums nekā ieteicams, pat ja šīs vielas praktiski vairs neuzrādās vadītāja asinīs.*

“No automašīnas vadītāja fiziskā un emocionālā stāvokļa ir atkarīga ne vien paša, bet arī pasažieru un citu satiksmes dalībnieku drošība. Tāpēc ir ļoti svarīgi nesēsties pie stūres psihoaktīvo vielu ietekmē un vienmēr labi izgulēties,” uzsver Kristofs Pela.

 

Foto: Publicitātes attēls

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.