Aptauja: Igaunijā 69% iedzīvotāju atbalsta kodolenerģijas attīstīšanu valstī

Igaunijā 69% iedzīvotāju atbalsta kodolenerģijas attīstīšanu valstī, liecina pēc kompānijas “Fermi Energia”, kas Igaunijā plāno veidot mazjaudas modulāru atomelektrostaciju (AES), veiktas aptaujas rezultāti.

Kā liecina sabiedriskās domas pētījumu kompānijas “Kantar Emor” veiktās aptaujas rezultāti, jaunas paaudzes kodolstacijas izmantošanu atbalsta 69% respondentu, turklāt 39% izteikuši pārliecinošu atbalstu tādai iecerei.

Respondentiem tika jautāts, kādām elektrības ražošanas veidam Igaunijā viņi dotu priekšroku, ņemot vērā, ka valsts līmeņa politika paredz samazināt degakmens izmantošanu. 59% aptaujāto pauda uzticību kodolenerģijas attīstīšanai Igaunijā, 53% vislabprātāk izvēlētos vēja enerģiju, kam sekoja saules enerģija ar 49% respondentu atbalstu.

Aptaujas dalībnieki kā galvenās priekšrocības kodolenerģētikas attīstībai minēja elektroenerģijas piegādes drošības nodrošināšanu jebkuros laika apstākļos (65% respondentu), zemākas elektroenerģijas cenas (54%), ekonomisko attīstību (33%) un ogļskābās gāzes izmešu samazināšanu (26%). Galvenie respondentu minētie trūkumi ir saistīti ar kodolatkritumu uzglabāšanu (66%), avāriju riski (51%) un specializētu zināšanu trūkums Igaunijā (arī 51%).

Respondentiem tika arī jautāts, vai viņi vēlētos, lai Igaunijas parlaments nobalso par kodolenerģijas ieviešanu un nepieciešamo spēju izveidi valstī. 61% respondentu atbildēja apstiprinoši, 20% bija noraidoši, bet 19% atzina, ka nav izlēmuši.

Pēc “Fermi Energia” pasūtījuma veiktajā aptaujā piedalījās 1155 cilvēki.

“Fermi Energia” ir 2019.gada sākumā dibināta kompānija, kura vēlas Igaunijā izveidot AES, izmantojot mazjaudas modulāros reaktorus. Pirmajā aptaujā 2019.gada aprīlī ieceri Igaunijā būvēt mazjaudas AES atbalstīja 51,2% respondentu.

Igaunijas Klimata ministrijas paspārnē strādājošā darba grupa kodolenerģijas jautājumos pagājušā gada nogalē ieteica valstī būvēt mazo modulāro reaktoru atomelektrostaciju, jo kodolenerģijas ieviešana veicinātu Igaunijas klimata mērķu sasniegšanu, energoapgādes drošību un energosistēmas stabilitāti.

Pēc darba grupas un Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) pozitīva vērtējuma saņemšanas Igaunijas parlamentā šogad gaidāmas diskusijas par tālāku virzību AES jautājumā. 

Ilustratīvs attēls Foto: Pexels.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.