ASV stājies spēkā Ķīnas uzņēmumam “ByteDance” piederošās videoplatformas “TikTok” federālais aizliegums.
Kopš sestdienas vakara “TikTok” vairs nav pieejama lietotņu veikalos, piemēram, “Apple” un “Google” pārvaldītajos, bet lietotājiem, mēģinot piekļūt lietotnei, redzams paziņojums, ka platforma vairs nav pieejama.
“Ar likumu ASV ir aizliegta “TikTok” darbība,” lasāms paziņojumā, kurā piebilsts, ka “diemžēl, tas nozīmē, ka pagaidām jūs nevarat izmantot “TikTok””.
“Mums ir paveicies, ka prezidents Tramps ir norādījis, ka viņš kopā ar mums strādās pie risinājuma, lai atjaunotu “TikTok”, tiklīdz viņš stāsies amatā,” teikts paziņojumā, atsaucoties uz jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa solījumu “glābt” platformu. Tramps ASV prezidenta amatā stāsies pirmdien. “TikTok” mudināja savus lietotājus sekot līdzi notikumu attīstībai.
Sestdien intervijā “NBC News” Tramps atzina, ka apsver iespēju dot “TikTok” 90 dienu papildu termiņu. Tramps, kurš agrāk atbalstīja “TikTok” aizliegumu, teica, ka, ja tiks izlemts par papildu laika došanu Ķīnas uzņēmumam, par to tiks paziņots pirmdien. Gaidāms, ka “TikTok” vadītājs Šou Dziču apmeklēs Trampa inaugurāciju un būs prominentā s’dvietā.
Jau ziņots, ka Kongress ir pieņēmis un prezidents Džo Baidens parakstījis likumu, kas paredz aizliegt Savienotajās Valstīs “TikTok”, ja “ByteDance” to nepārdos.
“TikTok” apstrīdēja šo likumu tiesās, nonākot līdz pat ASV Augstākajai tiesai. ASV Augstākā tiesa piektdien vienbalsīgi nolēma atstāt spēkā federālo likumu, kas pieprasa “ByteDance” pārdot “TikTok”, pretējā gadījumā aizliedzot šo platformu Savienotajās Valstīs.
Augstākā tiesa atzina, ka risks valsts drošībai, ko rada “TikTok” saikne saikne ar Ķīnu, ir lielāks nekā bažas par šīs lietotnes vai tās 170 miljonu lietotāju vārda brīvības ierobežošanu ASV.
Iepriekš tika pieļauts, ka Baidena administrācija Augstākās tiesas sprieduma izpildi atstās Trampa administrācijas ziņā, jo tā darbu sāk dienu pēc aizlieguma stāšanās spēkā.
Arī eksperti norāda, ka likums neprasa “TikTok” slēgt platformu, tādēļ pagaidām nav skaidrs, vai kompānija brīvprātīgi nolēma to slēgt vai arī nevarēja turpināt nodrošināt pakalpojuma sniegšanu, jo zaudēja tehniskā nodrošinājuma atbalstu. Likums noteic, ka aizliegto platformu saturu nedrīkst izplatīt lietotņu veikali un interneta satura mitināšanas pakalpojumu sniedzēji.
Gan demokrātu, gan republikāņu pārstāvji, kā arī izlūkdienestu amatpersonas ir paudušas bažas, ka Ķīnas varasiestādes varētu piespiest “ByteDance” nodot tām amerikāņu lietotāju datus vai likt uzņēmumam palielināt Pekinas interesēm labvēlīgu “TikTok” saturu un ierobežot tām nevēlamu saturu. “TikTok” ir noliedzis apgalvojumus, ka to varētu izmantot kā Ķīnas valdības instrumentu, un ir paziņojis, ka nav kopīgojis ASV lietotāju datus ar Ķīnas iestādēm.
ASV valdība nav publiski sniegusi pierādījumus, kas liecinātu, ka “TikTok” būtu kopīgojis ASV lietotāju datus ar Ķīnas valdību vai ietekmējis uzņēmuma algoritmu, kas noteic to, ko redz ASV dzīvojošie lietotāji.
Vairākos ASV štatos ir ierobežojumi un aizliegumi “TikTok” izmantošanai sabiedrisko institūciju ierīcēs.
Foto: Pexels.com