Spānijā pakāpeniski atjauno elektrības padevi, bet pārrāvuma iemesli joprojām neskaidri

Pēc vērienīgā elektrības padeves pārrāvuma, kas pirmdien skāra Spāniju un Portugāli, līdz dienam beigām Spānijā elektrības padeve tika atjaunota par aptuveni 50%, paziņoja Spānijas premjerministrs Pedro Sančess.

Elektrības padeve jau ir atjaunota abu valstu galvaspilsētās Madridē un Lisabonā.

Elektrības padeves pārtraukuma cēlonis vēl nav droši noskaidrots, bet ir izplatījušās baumas par iespējamiem kiberuzbrukumiem.

Portugāles premjerministrs Luīšs Montenēgru paziņoja, ka cēlonis, “iespējams”, ir Spānijā. Sančess sacīja, ka tiek analizēti “visi potenciālie cēloņi”, un brīdināja sabiedrību “neizteikt pieņēmumus”, riskējot ar “dezinformāciju”.

Sančess pastāstīja, ka apmēram piecu sekunžu laikā “pēkšņi pazuda” 15 gigavati, kas ir vairāk nekā puse tobrīd patērētās elektroenerģijas.

Viņš nevarēja pateikt, kad elektrības padeve Spānijā tiks atjaunota pilnībā, un brīdināja, ka daļai strādājošo otrdien nāksies palikt mājās. Montenēgru sacīja, ka Portugālē elektrības padeve tiks atjaunota “dažu stundu laikā”.

Elektrības padeve bija īslaicīgi pārtraukta arī Francijas dienvidrietumos. Marokā bija traucēta dažu interneta pakalpojumu sniedzēju un lidostu kontroles sistēmu darbība.

Spānijas dzelzceļa infrastruktūras kompānija “Adif” vēstīja, ka elektroapgādes pārrāvuma dēļ apturēta vilcienu satiksme visā valstī un slēgta Madrides lidosta.

Spānijas transporta ministrs pirmdienas vakarā paziņoja, ka ir apstājušies 11 vilcieni ar pasažieriem, kuriem vajadzīga palīdzība.

Tā kā nedarbojās luksofori, policisti mēģināja regulēt autosatiksmi, bet varas iestādes aicināja autovadītājus palikt mājās.

Madridē vien tika veiktas 286 glābšanas operācijas, lai atbrīvotu liftos iestrēgušus cilvēkus.

Spānijas atomelektrostacijas automātiski pārtrauca darbu, un dīzeļģeneratori uztur tās “drošā stāvoklī”, paziņoja Spānijas Kodoldrošības padome (CSN).

Sančess atzina, ka elektrības padeves pārtraukums, kas sākās ap plkst.12.30 (plkst.13.30 pēc Latvijas laika), ir izraisījis “nopietnus traucējumus” miljoniem cilvēku un nodarījis “ekonomiskus zaudējumus uzņēmos, kompānijās, nozarēs”.

Eiropas Komisija paziņoja, ka uztur kontaktus ar Spāniju un Portugāli saistībā ar šo krīzi, bet “nav nekādu norāžu par kiberuzbrukumu”.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis telefonsarunā ar Sančesu piedāvāja viņam atbalstu, atzīmējot, ka Ukraina ir specializējusies šādās ārkārtējās situācijās pēdējos trīs gados, kad Krievija uzbrūk tās elektrotīklam.

“Lai kas notiktu, mēs vienmēr esam gatavi palīdzēt un atbalstīt mūsu draugus. Mūsu tehniskie eksperti ir gatavi palīdzēt,” sacīja Zelenskis.

Portugāles operatoruzņēmums REN paziņoja, ka elektrības padeves pārtraukums skāris visu Ibērijas pussalu – 48 miljonus cilvēku Spānijā un 10,5 miljonus Portugālē.

Pēdējos gados plaši elektrības padeves pārtraukumi skāruši arī citas valstis – Tunisiju 2023.gada septembrī, Šrilanku 2020.gada augustā, Argentīnu un Urugvaju 2019.gada jūnijā, un Indiju 2012.gada jūlijā.

Kļūme Vācijas elektrotīklā 2006.gada novembrī uz vienu stundu atstāja bez elektrības 10 miljonus cilvēku Francijā, Vācijā, Beļģijā, Nīderlandē, Itālijā un Spānijā.
 

Foto: iAuto.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.