Transporta un sakaru jomā apstiprināti īstenošanas nosacījumi 950 miljonu eiro apguvei

Līdz 2016.gada beigām izstrādāti un apstiprināti īstenošanas nosacījumi gandrīz 950 miljonu eiro apguvei no Satiksmes ministrijas pārziņā esošā 1.3 miljardu eiro ES fondu finansējuma.

Kopumā īstenošanas nosacījumi ir izstrādāti visiem 14 Satiksmes ministrijas pārziņā esošajiem specifiskā atbalsta mērķiem un pasākumiem, projektu atlases kritēriji un Ministru Kabineta noteikumi jau apstiprināti 11 no tiem.

Vairākās programmās, kuru kopējais ES fondu finansējums ir 500.74 miljoni eiro, jau tiek veiktas projektu iesniegumu atlases un projektu īstenošana. Projektu īstenošana jau uzsākta valsts galveno un reģionālo autoceļu, elektrotransportlīdzekļu uzlādes tīkla izveides, kā arī platjoslas ieviešanas programmās.

Projektu iesniegšana, atlase vai vērtēšana, ko organizē Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), notiek videi draudzīga sabiedriskā transporta (tramvaju), pilsētu infrastruktūras sasaistes ar TEN-T tīklu, ostu un citās programmās ar kopējo pieejamo ES līdzfinansējums tajās 448 miljoni eiro. Arī videi draudzīgas sabiedriskā transporta infrastruktūras (autobusu) īstenošanas noteikumi jau iesniegti Ministru kabinetam.

Dzelzceļa elektrifikācijas pasākuma īstenošanas noteikumi ir izstrādāti, izsludināti valsts sekretāru sanāksmē, un līdz gada beigām norit to saskaņošanas process. Paralēli noteikumu projekta izstrādei un saskaņošanai kopā ar Eiropas Komisijas (JASPERS) ekspertiem, nacionālajiem ekspertiem, kā arī sadarbības partneriem ir sagatavota un precizēta nepieciešamā informācija lēmuma pieņemšanai valdībā par tālāko projekta virzību. Dzelzceļa elektrifikācijas programmai paredzēti 346.6 miljoni eiro ES fondu līdzfinansējuma.

Tāpat līdz 2016.gada beigām Satiksmes ministrija paredzējusi virzīt valsts sekretāru sanāksmē arī noteikumus transporta mezgla izbūves Torņakalna apkaimē īstenošanai. Tam paredzētais ES fondu finansējums ir aptuveni 7 miljoni eiro (0.5% no kopējā transporta nozarei pieejamā ES fondu finansējuma), un projekta īstenošana plānota 2018.gadā.

Tas nozīmē, ka arvien vairāk, un izteikti, sākot ar 2017.gadu, pēc īstenošanas nosacījumu izstrādes un apstiprināšanas – svarīgāks kļūs CFLA darbs un sadarbība ar finansējuma saņēmējiem un vadošo iestādi (Finanšu ministriju), iesniedzot projektus ES atbalsta saņemšanai un risinot neskaidros jautājumus, lai pēc iespējas ātrāk tiktu uzsākta projektu īstenošana un sasniegti plānotie rezultāti un to ietekme uz tautsaimniecības attīstību.

Satiksmes ministrijas pārziņā 2014-2020. gada plānošanas periodā ir 14 specifiskie atbalsta mērķi (SAM) un pasākumi ar kopējo Kohēzijas fonda (KF) un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu 1,3 mljrd. EUR apmērā.

Atbalsta jomas:
– Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) pieejamība (platjoslas infrastruktūras attīstība lauku teritorijās), darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 2.prioritārais virziens; ERAF līdzfinansējums 43,9 milj. EUR;
– Zemu oglekļa emisiju veicināšana transportā (automobiļu elektrouzlādes tīkls; tramvaju infrastruktūra Rīgā, Liepājā un Daugavpilī; pasažieru autobusi pārējos nacionālas nozīmes centros), darbības programmas 4.prioritārais virziens; ERAF līdzfinansējums 7 milj. EUR; KF līdzfinansējums 108,5 milj. EUR apmērā;
– Ilgtspējīga transporta sistēma (galveno autoceļu, ostu, dzelzceļa (t.sk. elektrifikācijas), Starptautiskās lidostas “Rīga”, Rīgas un nacionālas nozīmes centru TEN-T infrastruktūra, reģionālie autoceļi), darbības programmas 6.prioritārais virziens; KF līdzfinansējums 924,2 milj. EUR, kā arī ERAF līdzfinansējums – 235,4 milj. EUR.

 

Foto: ekrānšāviņš

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.