iAuto jau ilgstoši pievērš savu uzmanību un pēta Jūrmalas Domes aktivitātes saistībā ar iebraukšanas maksu pilsētā un tās piemērošanas kārtību!
iAuto 13.jūnijā jau publicējām rakstu, ka Jūrmalas Pašvaldības policija kādai sievietei bija piemērojusi 77 naudas sodus 3850 eiro apmērā par vairākkārtēju iebraukšanu kūrortpilsētā bez nepieciešamās caurlaides, tomēr Rīgas apgabaltiesa par pamatotu atzinusi tikai vienu sodu 50 eiro apmērā, bet pārējos sodus tā atcēlusi.
Uz mūsu jautājumiem saņēmām sekojošu Zanes Leites, Jūrmalas pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vēstuli:
Labdien, pašvaldība būtu pateicīga, ja portāls iAuto.lv vērstu braucēju uzmanību uz to, ka noteikumi par iebraukšanu Jūrmalas īpaša režīma zonā ir pavisam vienkārši – par iebraukšanu ir jāmaksā 2 eiro, ja tas netiek izdarīts, var tikt piemērots sods 50 eiro apmērā. Par iebraukšanu Jūrmalas īpaša režīma zonā jāmaksā periodā no 1.aprīļa līdz 30.septembrim. Tas būs lietderīgāk nekā mēģināt diskutēt par to, kā pēc soda piemērošanas mēģināt uzvarēt tiesā vai kāpēc kāds uzskata, ka par iebraukšanu nav jāmaksā. Par iebraukšanu Jūrmalas īpaša režīma zonā ir jāmaksā jau 22 gadus, tāpat kā citās pilsētās ir jāmaksā par autostāvvietu izmantošanu – par to diskusiju nav.
Kopā jau ir bijušas vairāk kā 40 tiesas, kurās soda piemērošana pārsūdzēta, un tās visas sodus ir atzinušas par pamatotiem. Šis ir pirmais gadījums, kad sods piemērots tikai par vienu pārkāpumu, un tiesa ir norādījusi, ka šis spriedums attiecas tikai uz konkrēto gadījumu, un nevar tikt attiecināts uz citām lietām. Turklāt tiesas spriedumā teikts: “Tiesas kolēģija atzīst, ka minētie 77 administratīvo pārkāpumu protokoli ir pamatoti, ir konstatējams administratīvo pārkāpumu sastāvs [personas] rīcībā un likumā paredzētais noilguma termiņš, lai personu sauktu pie administratīvās atbildības un uzliktu sodu nav iestājies.” Tāpat sprieduma motīvu daļā arī norādīts, ka personai nebija tiesības paļauties, ka bez šādas caurlaides saņemšanas viņa tiks automātiski iekļauta attiecīgā elektroniskā sistēmā un ka šāda caurlaide tiks piešķirta elektroniski. Savukārt sprieduma motīvu daļas beigās norādīts: ”Tiesas kolēģija vienlaikus norāda, ka tiesas secinājumi konkrētajā lietā par konkrētajiem apstākļiem nav vispārināmi un ir attiecināmi tikai uz izskatāmo lietu.”
Attiecīgi aicinātu neradīt citiem braucējiem paļāvību, ka noteikumus var neievērot, un šāds spriedums tiks piemērots arī citos gadījumos. Šī precedenta dēļ izmaiņas noteikumos patlaban nav plānots ieviest. Joprojām vairāki simti braucēju dienā tā vietā, lai samaksātu par iebraukšanu 2 eiro, vai iegādātos visa maksas perioda caurlaidi, kas maksā 107 eiro, riskē ar 50 eiro soda saņemšanu par katru pārkāpumu. Par šā gada aprīļa sākumu jau Pašvaldības policija ir izsūtījusi 4000 uzaicinājumus uz protokola sastādīšanu iespējamiem pārkāpējiem. Pārkāpēju skaits joprojām ir šokējoši liels.
Esošā situācija ir nemainīga jau kopš 1996.gada – par iebraukšanu Jūrmalas pilsētas īpaša režīma zonā ir jāmaksā, to nosaka Jūrmalas pilsētas domes 2017.gada 12.janvāra saistošie noteikumi Nr.1 “Par transportlīdzekļu iebraukšanu īpaša režīma zonā Jūrmalas pilsētas administratīvajā teritorijā” https://www.jurmala.lv/docs/j17/s/j17s001_m.htm. Noteikumos ir izklāstīti gadījumi, kad pienākas atvieglojumi un kas jādara, lai tos saņemtu. Piemēram, ja Jūrmalas iedzīvotājs brauc ar automašīnu, kas nav reģistrēta uz viņa vārda, un nav darījis neko, lai šo auto piereģistrētu sistēmā (saistošajos noteikumos tas ir aprakstīts), elektroniskā sistēma nevar nojaust, ka šajā automašīnā brauc jūrmalnieks. Par noteikumu neievērošanu var tikt piemērots sods 50 eiro apmērā. Kā no soda izvairīties? Vienkārši – ievērojot noteikumus. Par ilgtermiņa caurlaides spēkā esamību var pārliecināties e-pakalpojumu portālā epakalpojumi.jurmala.lv.
Par iebraukšanu var samaksāt automātos pie iebraukšanas un Majoru stāvlaukumā pie Tūrisma informācijas centra Lienes ielā 5. Ja automāti šķiet neērti, vai braucēji nevēlas stāvēt rindā pie automātiem, pastāv iespēja par iebraukšanu samaksāt internetā – www.visitjurmala.lv vai ar “Mobilly” vai “Riga Card” mobilo aplikāciju starpniecību, un to var izdarīt gan pirms, gan pēc iebraukšanas (! iebraukšanas dienā līdz plkst.23:59). No šā gada ir ieviestas dažas būtiskas izmaiņas, lai sistēmu padarītu ērtāku. (Par tām jau Jums vēstījām).
Par to, ko plānots darīt – iespēju robežās tiek uzlaboti automāti, pašvaldība ir informēta, ka tie nav paši ērtākie, tādēļ pastāv citas iespējas samaksāt iebraukšanas maksu. Arī elektroniskais apmaksas risinājums patlaban tiek uzlabots un tuvāko nedēļu laikā tas būs ērtāks. Vēl – apmaksas automāti tiks izvietoti arī pilsētā, viens apmaksas automāts jau ir uzstādīts Majoru stāvlaukumā pie Tūrisma informācijas centra, vēl tādi tiks izvietoti pie lielveikala RIMI Lielupē, Dzintaru koncertzāles apkārtnē un pie Dubultu stacijas.
Par sodīšanas kārtību: tiek uzsākta administratīvā pārkāpuma lieta. Saskaņā ar LAPK 268.1 pantu automašīnas īpašnieks vai turētājs tiek uzaicināts ierasties uz administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanu un protokola sastādīšanu. Tikai tad, ja persona neierodas, administratīvā pārkāpuma protokols tiek sastādīts bez personas klātbūtnes un nosūtīts pa pastu. Administratīvo lietu par šāda veida pārkāpumiem var uzsākt sešu mēnešu laikā no pārkāpuma izdarīšanas brīža. Savukārt sods jāpiemēro deviņu mēnešu laikā no lietas uzsākšanas. Vēršam uzmanību, ka soda piemērošana par iebraukšanas režīma neievērošanu atšķiras no soda piemērošanas par ātruma pārsniegšanu, kas fiksēts ar fotoradariem, jo iebraukšana Jūrmalā bez caurlaides ir saistošo noteikumu pārkāpums. Sekojoši, uz lietas izskatīšanu obligāti jāuzaicina pārkāpējs.”
Māris Ozoliņš, portāla iAuto.lv redaktors: “Patīkami ir saņemt atbildi no pašvaldības iestādes ar pārmetuma un pamācīšanas toni tās sākumā – citāts: “Tas būs lietderīgāk nekā mēģināt diskutēt…”! Tātad vecās tradīcijas šajā iestādē nav vēl izskaustas!
Atšķirībā no pašvaldības iestādes, mēs lietojam argumentus, proti, lūk viens no rakstiem, kur iAuto informē par Jūrmalas iebraukšanas caurlaidēm “No 1. aprīļa iebraukšanai Jūrmalā jāpērk caurlaides – tagad arī motocikliem“, turklāt mēs nevienu informāciju no Jūrmalas Domes neesam saņēmuši, bet meklējam un publicējam paši.
Jūrmalas caurlaižu automātiskās sistēmas viena no lielākajām pretrunām ir tā, ka caurlaide pienākas cilvēkam, bet kontrolēti tiek automobiļi. Pirms automātiskās sistēmas ieviešanas šādas pretrunas nebija. Kā arī tiek būtiski ierobežotas bezmaksas caurlaides pieejamība cilvēkiem, kuriem tās pienākas. Par to mēs vēl rakstīsim!
Tomēr šis citāts: “Tas būs lietderīgāk nekā mēģināt diskutēt…” ir Jūrmalas domes sabiedrisko attiecību nodaļas šedevrs un ļoti lakoniskā veidā izsaka lietu kārtību šajā pašvaldība! Paldies par pamācīšanu :)”
Jūrmalas pilsētas domes ēka Foto: iAuto.lv